Futbolda topa sahip olma istatistikleri. Topun sahip olma yüzdesi, kazanma şansını artırıyor mu?
Futbolda topa sahip olma istatistikleri. Topun sahip olma yüzdesi, kazanma şansını artırıyor mu?                        
Gerçekler içinde topa sahip olma

Kulüp seviyesinde Barcelona veya uluslararası düzeyde İspanya gibi topun topa sahip olma başarısına dayanan takımların başarısı, bu takımların gösterdiği estetik futbolun bir araya gelmesiyle elde edilen başarının sonucu olarak, topun yüksek orandaki hakimiyetinin hakim olduğu Birçok takım aramaktadır.

Buna ek olarak, Liverpool teknik direktörü Brendan Rogers'ın sıkça sözü edilen deyimiyle, "topu rakipten daha iyi ele geçiren takımın% 79'luk bir kazanma şansı var" da top tabanlı bir yaklaşımla aynı fikirde.

Bununla birlikte, kısa bir geçişte oynayan takımların başarısının gerçekleştiği son turnuvaların sonuçlarını değerlendirirsek, top tabanlı yaklaşımın taraftarlarından çok daha karmaşık olduğunu göreceğiz.

Dünyanın mevcut şampiyonları olan İspanyollar, grup sahnesinde 2014 Dünya Kupası ile Hollanda ve Şili'ye yenilerek% 60'ın üzerinde topa sahip oldular. Buna ek olarak, Euro-2012'deki başarıları büyük ölçüde, turnuva boyunca topun asgari bir yüzdesine sahip olan Portekiz üzerinden sadece bir penaltı atışının kazanılmasına dayanmaktadır.

"Barcelona", 2008/2009 ve 2010/2011 yıllarında Avrupa'yı fethetti, turnuva süresince ortalama% 60'ı ve daha fazla sayıda oyuna sahip oldu. Ancak 2009/2010'da Inter'da ortalama% 45'lik bir payla (finalde neredeyse% 33) ve maç başına 400'lük bir ortalama ile Chelsea'nin 2011/2012'deki orta zafere sahip olmasının zaferi oldu. % 47.

En yüksek seviyedeki sayısız çatışma, topun sahip olmanın baskın rolünden şüphe etmemizi sağlar. İlk olarak, oynama% 20 ile 2011/2012 sezonunda "Barselona" üzerinde bir zafer, "Chelsea", ve ikinci olarak, "Gerçek" dan 5 toplam puan ile Pep Guardiola ceza: top oynama göstergesi bu yılın yarı finalde 0, % 30'dan az. Bu örnekler sadece pastada bir kiraz, büyük bir örnek değil, ama Rogers'a itiraz etmemize izin veriyorlar. Bu, tüm takımların, topa sahip olmadaki inisiyatifi ele geçirmek için çaba göstermeleri gerektiğini ve nihai başarılarını sağlayacaklarını söylüyor.

Diğer önemli istatistiksel göstergelerin bir kombinasyonu olarak top mülkiyet

Ham top mülkiyetinin temel dezavantajı, takımın nihai başarısı için daha önemli olan diğer birçok birincil göstergeye dayanan ikincil bir göstergedir.

Takımlar topun sahibi olurlar, seçimler yaparlar ve kesişirler, iyi bir perepasovki pahasına topa sahip olurlar, çok sayıda puanlama şansı elde etmek için elindeki üstünlüğü kullanırlar. Takımlar gol atıyor, bu anları gerçekleştiriyor ve zafer kazanıyor, rakibe puan vermekten daha fazla gol atıyor.

Böylece, bir ucunda oynaması ve topu diğer uçta tutmanın sonucu olan bir zincirimiz var, ancak aralarında takımın yetenekleri ve puanlama göstergelerine dayanan istatistikler var, bu da maçın nihai sonucu için daha önemlidir. Topun sahip olması, takımın ne kadar iyi olduğunun önemli bir göstergesi değildir. Daha da önemlisi, takımın topa sahip olma durumu ne kadar iyi bertaraf edilebilir.

Topun sahip olduğu eksiklikleri vurgulamak

Premier Ligi'nde Onun erken mevsimlerde "Swansea City" basit indeks bulundurma neden olabilir karışıklık bir örnektir. "Barcelona" ile karşılaştırıldığında mantıksız Galli ekip, oyunu Katalan yüzde bulundurmakla onların benzerliklerine nedeniyle ilk etapta, içinde.

Bununla birlikte, kombine esas rakibin üçüncü sahada, "yüksek", ve hızlı ve sert "Barcelona" top, dünya çapında bir oyuncu için puanlama şansı yaratarak, "Swansea" konservatif topu sahipti ederken, kendi yarı çoğunlukla derin, genellikle rakibin puanlama fırsatı önlemek için topa sahip etrafında defansif taktikleri bir parçası olarak, geri ceza sahası içine oynarken.

2011/2012 sezonunda Swansea topla oynadığı sırada Premier Ligi'nde üçüncü oldu ve 472 asist yaptı, Barcelona La Liga'da liderlik yaparak 626 gol kazandı. Swansea etrafında topun sahip olduğu istatistiklerde yer alan dört takım, Galler'den neredeyse% 50 daha fazla ortalama 681 puan yarattı. "Swansea" mevsimi sıralamasında sıradan 11. sırada tamamladı.

Mourinho'nun topa sahip olma yaklaşımı

Daha da önemlisi takımlar, özellikle antrenör Jose Mourinho'nun liderliğindeki takımlar, özellikle daha teknik donanımlı takımlarla oyunlarda sağlam bir savunma oyunu ve karşı saldırılara ve standart pozisyonlara puan verebilme yeteneğini kazanmaya hazır.

Bazen maçlar rakibin hatası pahasına kazanılır. Mourinho balosu ile takım olun olasılığı daha yüksektir, o rakibe topu ve ekibi adına armağan fırsatı vermek için mutlu olduğunu, bu yüzden açısından ama durumu kontrol altına tutmaya çalışıyorum aynı zamanda hatalar.

Gerrard hatasından sonra atılan gollerin ile: 2014 yılında ekibi mazlum olarak kabul "Enfield," top sadece% 27'dir, ancak "Liverpool'da" (0 ​​2) üzerinde kazandığında "Chelsea" Mourinho mülkiyet bu taktik yönü yapar ve hızlı karşı saldırı.

topu tutun ve zayıf takımlara karşı oynamak dikte karşı olmadığını rağmen maçları Mourinho hep güçlü bir rakip ile karşı karşıya adapte hazırdır. maçın, "Liverpool" içinde oynama İstatistikler - "Chelsea" topa ilk Çalmadan tanımlandı ve oranları üzerinde oyuncuların uç testere o beklenen idi.

Puglis'in pragmatik yaklaşımı

topsuz Oyun genellikle çirkin futbol ve medyada olumsuz bir reaksiyona neden olabilir, ancak çoğu durumda takım olumlu sonucun şansını en üst düzeye iyi tekrar oynayacak.

"Stoke City" Tony Puylis, Premier League'deki birçok rakibinden teknik olarak daha düşük. Bu nedenle, hem ev hem de yoldaki açık savunma tekniklerini, sıkı bir baskıdan sonra, düşmanın alanının yarısına yapılan uzun transferlerle birleştiriyor. Bu, puan kazanma şansını en üst düzeye çıkaran yaklaşımlarıdır. Puelis'teki 56 galibiyetin hemen hemen her biri, maç süresinin% 50'sinden daha az bir topun sahip olduğu koşullarda üretildi.

Sahiplik kendi içinde az ilgi çekicidir, gerçek değer, önemli olayların mülkiyet sürecinde ya da topun bulundurulmadığı durumlarda meydana gelmesidir. Takımın yarattığı kaç dakika ve bir rakip yaratmaya ne kadar izin verdiği ve en önemlisi - bu durumların hangi nitelik ve tehlikede olduğu. Bu göstergelerin hesaplanması kolay olduğundan ve hedeflerin sayısıyla iyi bir korelasyon içerdiğinden ve sonuçta, topun sahip olma istatistiklerini izleme ihtiyacı boşa gitmektedir. Sadece topa sahip olmaktan kaynaklanan sonuçlardan kaçınılmalıdır.

Takımın yeteneklerinin gerçek göstergeleri

Takım yeteneği gerçek bir işareti, o topu olduğunda rakip dayanabilir iyi sahip ve nasıl anları oluşturur ne kadar etkili olduğunu. Takım daha uzun topu tutmak ve daha da puanlama şansını yaratmak, ancak bu fırsatlar nedeniyle savunmadan grev kötü pozisyon ve güçlü basınç kötü olacak olabilir.

kontra atakla gol, "Chelsea" ile Şu anda, "Anfield" ve ile deplasmanda ara vermeden önce Ronaldo amacı ile "Bavyera" kaleciler kolayca dövüldü. Bu hedefler iyi organize karşı saldırılarından sonra ortaya çıkan ve anları ile diğer benzer değildi, ama biz şok pozisyonunda bakarsak, konumlardan karşı saldırılarından sonra savunmasını hazırlanan direnen açık saldırıların pozisyonunda, sonra daha sık tıkayabilir olduğu açıktır var.

Bu nedenle, doğru bağlamda darbeler gibi temel istatistiklerden sonuçlar çıkarmak çok daha mantıklıdır, ancak topun sahibi olan takımın otomatik olarak mükemmel bir şekilde oynadığını ve herhangi bir yenilginin sadece kötü şanstan kaynaklandığını varsaymak daha mantıklıdır.

Topa sahip olmayan takımlar genellikle hedef için alternatif fırsatlara sahip olurlar. Örneğin, La Liga'da, topun sahibi olduğu anavatanda, takımın takımlarının az olduğu takımlar, Barcelona modelini kopyalayan takımlardan standart pozisyonlar ve karşı saldırılardan sonra daha fazla gol atıyorlar.

Geçtiğimiz sezonun şampiyonları olan "Atletico Madrid", hedeflerinin üçte birini standartlara ve karşı saldırılara kattı, yalnızca sahiplik oranının sadece% 49'unu oluşturdu. Bu oran, Şampiyonlar Ligi'nde% 45'e düştü; burada "Atletico" gollerinin yarısı karşı saldırılardan ve standart hükümlerden sonra attı. Finallerde, Madrid komşularını "Real" kazanmaları için sadece üç dakikası yoktu.

Topun sahip olma sayıları bize takımın etkinliği hakkında çok az şey ifade ediyor ve elbette, birçok takım sahibi takım çok güçlü olsa da, bu yaklaşımı vaaz eden tüm takımların aldatıcı bir izlenim yaratıyor. Topun sahibi sadece takımın muhtemelen maç için hangi taktiği seçeceğini anlamanıza izin verir.
Yayınlanma Tarihi : 23.07.2018 20:23:34 - 8 ay önce
183 izlenme183 okunma 0 yorum0 yorum Kategoriler :   Bahis Makaleleri Oylama :
Bu videoya hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!